Sport to bardzo wszechstronne zajęcie, dzięki któremu możliwe jest zadbanie o własny rozwój fizyczny, jak również zdrowotny czy psychiczny. Dzięki odpowiednio dobranej aktywności, każdy z nas może poprawić własną figurę, a także miło i konstruktywnie spędzić wolny czas. Działania te powinny być dopasowane do własnych możliwości, upodobań oraz oczekiwań. Istnieje jednak kilka dyscyplin, które szczególnie odznaczają się w sferze sportu. Jedną z nich są zapasy. Czym one się charakteryzują? Kto może uprawiać tego rodzaju aktywność? Czy jest to sport dla wszystkich?
Zapasy – cechy szczególne i ogólne założenia dyscypliny
Zapasy to dla wielu ludzi mylne pojęcie bicia się czy wykorzystywania przemocy. W rzeczywistości ruch ten odbywa się na zadzie wykorzystywanie odpowiednio przyswojonych i wyćwiczonych chwytów określonych pewnymi zasadami. Jest to połączenie siły fizycznej ze sprytem i logicznym myśleniem. Zapasy to konkurencja olimpijska, w której zmagania można zauważyć już w czasach starożytnych. Od tamtej pory stale poprawiano i udoskonalono kunszt walki wręcz, nadając temu sportowi jeszcze większej atrakcyjności. Obecnie rywalizacja sportowców odbywa się w dwóch stylach – wolnym i klasycznym , które objęte są pewnymi prawidłami. Walka odbywa się na poziomie dwóch 3 lub 2 minutowych rund, podczas których zawodnicy zbierają punty za różnego rodzaju chwyty i działania.
Zapasy, czy to sport dla każdego?
Sporty walki to wbrew pozorom bardzo rozwijające dyscypliny sportu. Dzięki nim możliwe jest przede wszystkim nabycie wielu pożądanych umiejętności. Tak więc komu dedykowane są zapasy?
Ta wybrana dyscyplina, tak naprawdę przeznaczona jest dla wszystkich, bez względu na płeć, wiek czy poziom zaawansowania. Regularne treningi pozwalają poznawać nowe techniki walki, jak również doskonalić pozyskane wcześniej zdolności. Osoby dorosłe mogą dzięki tego rodzaju aktywności pozostać stale w dobrej formie fizycznej, jak również nabywać nowe interesujące doświadczenie. Sport ten zalecany jest również dzieciom. Osoby w młodym wieku zyskują bardzo wiele na uprawianiu tego rodzaju dyscypliny.
Główne korzyści płynące z treningów i rywalizacji na macie to:
- nauka dyscypliny i stosowania się do pewnych zasad,
- nauka regularności i konsekwencji,
- nabywanie pewnych cech charakteru,
- zdobywanie większej pewności siebie,
- nauka szacunku do innych,
- budowanie siły mięśniowej,
- kształtowanie wydolności i wytrzymałości,
- pobudzanie mózgu do myślenia i logicznego wykorzystywania poznanych technik walki,
- rozwijanie koordynacji, ogólnej sprawności fizycznej czy równowagi i wiele innych.