Skip to content Skip to footer

Szermierka – większa popularność wśród dziewcząt?

W momencie kiedy poszukujemy sportu godnego uwagi należy zatrzymać się przy dyscyplinie, która od 1896 roku jest obecna w programie Igrzysk Olimpijskich ery Nowożytnej. Mowa oczywiście o szermierce sportowej, która jest strategicznym sportem walki. Określana mianem ,,szachów na macie’’ szermierka jest bardzo szlachetnym sportem, który wyjątkowo wszechstronnie rozwija człowieka. Sport polega na sztuce władania bronią, która pamięcią sięga starożytnych czasów, obecnie są to: szpada, floret i szabla. Konkurencje różnią się liczbą trafień przeciwnika, zasadami sędziowania i strategią. Sport uprawia się w specjalnym stroju z włókna nylonowego lub bawełny, składa się on z wielu elementów. Ubiory najwyższej klasy mają w swoim składzie również kevlar, co czyni je jeszcze bardziej bezpiecznymi. Technik walki jest sporo a podział wiekowy jest bardzo szeroki, co sprawia że praktycznie od najmłodszych lat warto zainteresować się szermierką. Skoro mowa o najmłodszych to warto również zatrzymać się przy weteranach tego sportu. Na mistrzostwach świata startują nawet osoby w wieku ponad 70 lat, co robi wrażenie. Sport ten nie skreśla osób z niepełnosprawnościami, walka na wózkach również wchodzi w grę a osoby dzielone są zgodnie ze stopniem niepełnosprawności.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Szermierka to dyscyplina, która rozwija wytrzymałość, koordynację, szybkość, siłę a nawet zręczność, a nawet – jak stanowią badania – umiejętności matematyczne. Rozwój wielu aspektów na pewno stawia ją w bardzo korzystnym świetle na tle innych dyscyplin. Internet jest pełen mitów o tym, że jest to sport agresywny a dodatkowo asymetryczny. Przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu szermierka jest bardzo bezpiecznym sportem, a żaden odpowiedni trener nie powinien dopuścić do skrzywienia kręgosłupa u swoich zawodników przez fakt stosowania tylko i wyłącznie asymetrycznych ćwiczeń. Szermierka oferuje zatem wszechstronny fizyczny rozwój i bezpieczeństwo, niestety to drugie jest okupione sporymi wydatkami. Sport ten uczy przede wszystkim systematyczności i wytrwałości, rozwija u zawodników samodzielność i umiejętność logicznego myślenia. Sukces w szermierce to pochodna strategii, szybkości i wykorzystania słabości rywala. Nie decyduje tutaj siła, często nawet mniejszy i teoretycznie słabszy jest w stanie wyjść zwycięsko z wielu potyczek.

Kobiety czy mężczyźni, kto licznej uprawia szermierkę?

Różnice są bardzo niewielkie we wszystkich kategoriach wiekowych, więc teoria uprawiania tego sportu wyłącznie przez kobiety wcale nie jest trafna. Polski Związek Szermierczy określa, że dyscyplina ta jest uprawiana przez blisko 6 tysięcy kobiet i prawie 8 tysięcy mężczyzn. W wielu klubach sportowych sytuacja ma się różnie, podobnie jak w kategoriach wiekowych. W większości przeważają nielicznie, ale jednak, mężczyźni.