Skip to content Skip to footer

Pływanie synchroniczne – jest popularne w naszym kraju

Pływanie synchroniczne jest dość niszową dyscypliną sportu w Polsce. Na uprawianie jej może sobie pozwolić niewiele osób, ze względu na wysokie koszty oraz trudności z trenowaniem. Większe miasta przyciągają adeptów dobrą bazą szkoleniową, w mniejszych miastach trenowanie pływania synchronicznego jest po prostu niemożliwe. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego sportu i jaka jest jego popularność w naszym kraju.

Co to jest pływanie synchroniczne?

Pływanie synchroniczne ma celu synchronizowanie muzyki z układem tanecznym w wodzie. Dyscyplina ta jest nazywa inaczej wodnym baletem, który wymaga od trenujących talentu artystycznego, siły, wytrzymałości oraz umiejętnego odpowiedniego oddychania. Ważna jest też technika oraz gibkość. Pływanie synchroniczne to dyscyplina, w której uczestniczą tylko kobiety podczas Igrzysk Olimpijskich.

Zawody

Zawody w pływaniu synchronicznym rozgrywane są w następujących konkurencjach: duet, solo, team oraz kombinacja. Zawody dzielą się na dwa etapy. Podczas pierwszego zawodniczki muszą wykonać układ techniczny, a drugi układ jest dowolny.

Jak wygląda pływanie synchroniczne w Polsce?

Początki pływania synchronicznego sięgają roku 1987. Właśnie wtedy Bożena Niewitecka wprowadziła ten sport w Polsce. Niewitecka to wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski. Ważną osobą w świecie polskiego pływania synchronicznego jest też Elżbieta Klimaszyk, która była odpowiedzialna za choreografię dla poznańskich klubów oraz reprezentacji Polski. To właśnie ona, wytrenowała wiele pokoleń Mistrzyń Polski.

Pływanie synchroniczne jest bardzo efektowne i przyciąga wiele dzieci. Problem w rozwoju dyscypliny w Polsce i uzyskaniu osiągnięć na skalę międzynarodową są warunki. W naszym kraju brakuje odpowiednich baz szkoleniowych czy ośrodków przygotowawczych. Potrzebni są też doświadczeni i wykwalifikowani trenerzy, których brakuje. W większych miastach istnieje możliwość trenowania. Dobrym przykładem są poznańskie Termy Maltańskie, które dysponują bardzo dobrą bazą do trenowania i dają możliwość do rozwoju. To właśnie tutaj rośnie nabytek polskiego pływania synchronicznego. Treningi odbywają się nie tylko w wodzie, długi czas należy poświęcać na ćwiczeniach w sali gimnastycznej. Dopóki nie pojawią się ośrodki z prawdziwego zdarzenia, nie można liczyć na zwiększenie popularności pływania synchronicznego w Polsce. Wyniki, osiągnięcia idą najczęściej z dobrym zapleczem trenerskim oraz bazą. Bez wątpienia, sport ten powinien być bardziej promowany w szkołach i już od najmłodszych lat.