Skip to content Skip to footer

Mamy najlepszych młodych zapaśników w Europie!

Odpowiedź na pytanie „Mamy najlepszych młodych zapaśników w Europie?”, dość często brzmi twierdząco, czyli jest to jedno słowo „Ta”. Mowa tu dokładnie o tym, że istnieją nacje w przypadku których niemal każdy młody chłopak jest dość dobrym zapaśnikiem lub amatorsko boksuje. Takie dość wnikliwe podejście do tych dyscyplin uznaje się za normę, choć w tym często tkwi jedynie samo zamiłowanie, czyli boksujemy z zamiłowania i prawie nigdy nie trafia się nam możliwość do zaprezentowania własnych umiejętności podczas obrony koniecznej. Jednym słowem zapasy to sport i boks to sport, a nie patent na bronienie siebie samego lub kogoś na kim nam zależy. Takie podejście w przypadku sportów narodowych nie jest niczym niezwykłym.

Czy zawsze będziemy mieli zdolnych młodych zapaśników?

Obecnie moda na pewnego rodzaju sport trwa i co najważniejsze modę tę się pielęgnuje, ale z czasem wiele spraw ulega zmianie, czyli po tych kilkunastu latach popularniejszym sportem od zapasów staje się boks, czy też karate tradycyjne i dlatego wielu młodych ludzi zaczyna się przestawiać. W tym konkretnym przypadku chodzi o modę na coś nowego i ciekawszego, choć zapasy nie umrą z dnia na dzień. Nie zaistnieje sytuacja, w której to w jednym sezonie mamy wielu zdolnych młodych zapaśników, a w kolejnym już ani jednego. Taka sytuacja rzecz jasna zaistnieć nie może, bo moda zmienia się raczej przez lata, a nie z sezonu na sezon. Kluczowe znaczenie ma też to powiązanie między pokoleniami, czyli starsi koledzy są zapaśnikami, więc i młodsi biorą z nich przykład i dlatego zaczynają interesować się zapasami i chodzić na zajęcia po lekcjach. Takie podejście do sprawy jest w wielu przypadkach normą i dlatego tych młodych i zdolnych zapaśników raczej nie zabraknie, choć sama popularność tego sportu będzie się zmieniać.

Czy popularność zapasów może wygasnąć całkowicie?

Popularność zapasów lub innego sportu walki może wygasnąć całkowicie, ale jest to proces, czyli nie stanie się to z dnia na dzień. Jeśli chodzi o popularność danej dyscypliny, czyli zapasów, to kluczowe znaczenie mają też osiągnięcia sportowe. Mowa tu dokładnie o tym, że sukcesy młodych zapaśników na imprezach sportowych, takich jak mistrzostwa Europy lub mistrzostwa Świata. Wpływają bezpośrednio na popularność zapasów w młodzieży. Popularność ta nie zawsze jest wyczuwalną w kraju, ale w mieście rodzinnym jakiegoś młodego zapaśnika, który już zdobywał medale ta popularność jest wyczuwalną, bo właśnie tam ludzie młodzi często trenują zapasy, a plakaty promujące jakieś lokalne zawody wiszą na słupach z ogłoszeniami lub nawet na płotach.