Skip to content Skip to footer

Kręglarstwo – czy to egzotyczny sport zawodowy dla Polaków?

Gra w kręgle to dość powszechna atrakcja w Polsce. Zapewnia rozrywkę, ale także poprawia sylwetkę. Mogą grać dzieci, dorośli – każdy bez znaczenia na wiek odnajdzie radość i zabawę. Kręgielnie można znaleźć w każdym polskim mieście. Bez wątpienia kręglarstwo to popularna dyscyplina wśród amatorów, lecz jak prezentuje się wśród zawodowców? Jakie warunki dostarcza im Polska? Warto wiedzieć, jak ten sport kształtuje się na najwyższym poziomie w naszym kraju.

Zasady – co trzeba wiedzieć?

Kręgle to rodzaj gry w kule, a historia tych rozgrywek zaczyna się już w starożytności. Celem gracza jest strącenie kręgli, które znajdują się na końcu toru za pomocą kuli. Obwód jej wynosi 27 cali. W zależności od umiejętności, gracz może zdecydować się na lżejszą lub cięższą kulę, ale wielkość pozostaje ta sama.

Co warto wiedzieć o polskiej historii kręglarstwa?

Pierwszy związek o charakterze ogólnopolskim powstał w 1924 roku w Poznaniu. Okres międzywojenny pozwolił na rozwój nowych ośrodków we Lwowie i Krakowie. Polska dołączyła do międzynarodowej Federacji w 1938 roku. Czas wojny i lata po były złe dla polskiego kręglarstwa. Wiele kręgielni zostało zdewastowanych i zburzonych. Po wojnie następuje próba reaktywacji, lecz władza polityczna nie sprzyja odbudowaniu. Skutkuje to upadkiem wielu klubów kręglarskich. Lata 60. to czas organizowania wielu turniejów ogólnopolskich.

Jak sytuacja polskiego kręglarstwa wygląda dziś?

W Polsce można spotkać 14 certyfikowanych kręgielni. Kluby zrzeszone są w Polskim Związku Kręglarskim, który mieście się w Poznaniu. Najwięcej klubów znajduje się w Wielkopolsce i zawodnicy ośrodków z tego właśnie województwa osiągają największe sukcesy.

Sukcesy

Polska na swoim koncie posiada wiele sukcesów międzynarodowych. Do najbardziej cennych należą: Drużynowe Mistrzostwo Świata Seniorek z 2002 roku, Mistrzostwo Świata z 2016 roku Beaty Włodarczyk czy jej Wicemistrzostwo z 2004 roku. Bez wątpienia, Beata Włodarczyk jest najbardziej utytułowaną polską kręglarką, która ma na swoim koncie wiele medali z najlepszych zawodów na świecie. Poza tą zawodniczką wiele sukcesów Polska ma w kategoriach juniorskich. Co roku, młodzieżowa reprezentacja gromadzi wiele medali z indywidualnych i drużynowych Mistrzostw Świata i Pucharów Świata. To bardzo dobre osiągnięcie, gdyż w Polsce brakuje dobrych ośrodków szkolenia młodzieży.

Kręglarstwo na poziomie zawodowym w Polsce jest niezwykle wymagające, gdyż brakuje odpowiednich ośrodków przygotowawczych i kręgielni, które mogłyby gościć największe turnieje świata.