Skip to content Skip to footer

Czy Polacy są dobrzy w tenisie stołowym?

Tenis stołowy to dyscyplina sportowa, która jest znana każdemu, niezależnie od wieku. To sport niezwykle przystępny, gdyż do jego uprawiania nie potrzeba wiele. Przede wszystkim należy zorganizować odpowiedni stół, rakietki, przeciwnika i można grać! To sport, który nie jest bardzo skomplikowany czy wymagający, w porównaniu do innych dyscyplin. Wiele osób miało już z nim styczność na lekcjach wychowania fizycznego czy na obozach wakacyjnych. Polska może pochwalić się wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej. Warto dowiedzieć się więcej o osiągnięciach Polaków!

Lata 70 – czas szybkiego wzrostu

Tenis stołowy w latach 70. rozwijał się bardzo szybko, a wszystko dzięki wzrostowi osób chętnych do grania, ale też dzięki rozwojowi wielu sekcji. Ważnym momentem było wydzielenie gry pojedynczej kobiet oraz gry podwójnej, utworzono też ligę kobiet.

Lata 80 – duży wzrost zainteresowania tenisem stołowym w Polsce

Andrzej Grubba to zawodnik, który zapisał się na kartach historii tenisa stołowego w Polsce i bez wątpienia zwiększył jego popularność. Zdobył wiele medalów, w tym Mistrzostw Świata i Europy. W początkowej fazie kariery, grał w barwach klubu Neptuna Starogardu Gdańskiego. Później czas spędził w AZS-ie Uniwersytetu Gdańskiego, a w 1979 roku cieszył się z tytułu mistrza Polski.

Tenis stołowy zadebiutował dość późno w programie Igrzysk Olimpijskich, ponieważ zawodnicy mogli rywalizować o medale po raz pierwszy w Seulu w 1988 roku. Polska była reprezentowana przez Grubbę, Kucharskiego i Molendę. W 2008 roku w Pekinie zadebiutowały również reprezentantki Polski – Li Qian, Xu Jie oraz Natalia Partyka.

Polki w tenisie stołowym

Jedną z najbardziej utytułowanych Polek w tenisie stołowym jest Natalia Partyka, która zdobyła liczne medale na Mistrzostwach Europy i Świata. Uczestniczyła trzy razy w igrzyskach olimpijskich: w Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Partyka jest też czterokrotną mistrzynią paraolimpijską: z Aten (2004), Pekinu (2008), Londyny (2012) oraz Rio de Janeiro (2016). Natomiast, jej koleżanka z kadry – Li Qian to reprezentantka chińskiego pochodzenia jest medalistą Igrzysk Europejskich oraz Mistrzostw Europy.

Polacy

Obecnie, czołowym zawodnikiem jest Filip Szymański, który ma na koncie medale mistrzostw Polski seniorów w grze pojedynczej, podwójnej oraz mieszanej. Występował także w najsilniejszej lidze w Europie, czyli w niemieckiej Bundeslidze. Bez wątpienia, Polacy mają wiele osiągnięć w międzynarodowych rozgrywkach i mają się czym pochwalić.

Polska jest też doceniana przez Międzynarodową Federację, dzięki której nasz kraj był gospodarzem Mistrzostw Europy w 2011 roku. Innymi ważnymi wydarzeniami były Mistrzostwa Europy Niesłyszących w Częstochowie oraz Mistrzostwa Europy „Sprawni Razem”.