Skip to content Skip to footer

Czy lekkoatletyka w Polsce umiera?

Lekkoatletyka od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Świadczą o tym duże sukcesy reprezentantów Polski w Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy czy Igrzyskach Olimpijskich. Nasz kraj może pochwalić się dobrze przygotowanymi obiektami oraz organizacją największych imprez sportowych na świecie. Pomimo licznych sukcesów w przeszłości, wiele osób uważa, że w polskiej lekkoatletyce nastąpiły gorsze czasy. Nic bardziej mylnego! O dobrym okresie dla polskiej lekkoatletyki świadczą liczne medale z lutowych Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu.

Sukces w mieście Kopernika

Reprezentacja Polski podczas Halowych Mistrzostw Europy w lekkoatletyce osiągnęła duże sukcesy. Kończąc zawody, Polacy mogli się pochwalić 10 medalami. Tym samym poprawili swój rezultat sprzed dwóch lat w Glasgow. Ze złotego medalu dla Polski mógł się cieszyć Patryk Dobek, który pobiegł najlepiej w rywalizacji na 800 metrów. Srebrnymi medalami mogą się pochwalić: Mateusz Borkowski (bieg na 800 m), Marcin Lewandowski (bieg na 1500 m), Michał Haratyk (pchnięcie kulą), Joanna Jóźwik (bieg na 800 m) oraz Justyna Święty-Ersetic (bieg na 400 m). Brązowy medal natomiast zdobyli: Paweł Wiesiołek (siedmiobój), Piotr Lisek (skok o tyczce), reprezentacja Polski w sztafecie kobiet (4×400 m) oraz Angelika Cichocka (bieg na 800 m).

Sukces goni sukces

Polska reprezentacja już od 1983 roku zdobywa regularnie medale Mistrzostw Świata. Ostatnie zawody tej rangi odbyły się w katarskim Dosze i Polacy zdobyli razem sześć medali.

Najbardziej utytułowanymi multimedalistami są Anita Włodarczyk (rzut młotem), Paweł Fajdek (rzut młotem) oraz Robert Korzeniowski (chód), którzy zdobyli po cztery krążki.

Ostatnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro to medale w rzucie młotem oraz rzucie dyskiem wywalczone przez Anitę Włodarczyk oraz Piotra Małachowskiego.

Młode talenty

O młodych zdolnych sportowców nie należy się obawiać. Ciekawymi nazwiskami, które mogą osiągać duże sukcesy w przyszłości są Kornelia Lesiewicz, która jest rekordzistką Polski juniorek w biegu na 400 metrów oraz Pia Skrzyszowska – 20-letnia zawodniczka, która skacze przez płotki. W tym sezonie pokazała się z dobrej strony, gdyż pokonała dystans 60 metrów przez płotki w 7.98 sekund. Dzięki sukcesom Polska posiada dobre bazy przygotowawcze do trenowania. Coraz więcej obiektów sportowych przechodzi rozbudowę oraz rewitalizację. Polska lekkoatletyka z pewnością może liczyć na sukcesy, gdyż wszystkie wymagania są spełnione. Pozostaje teraz tylko czekać.