Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Regionów Partnerskich
Dijon, 1 - 4 września 2010r.
W dniach 1-4 września br. reprezentacje dziewcząt i chłopców Województwa Opolskiego uczestniczyły w Międzynarodowym Turnieju Piłki Ręcznej Regionów Partnerskich, który odbył się w Dijon we Francji.
Zawody zorganizowane zostały dla młodych sportowców z regionów, które w 2003r. podpisały Czterostronne Porozumienie, tj. z Województwa Opolskiego, Burgundii, Nadrenii-Palatynatu oraz Kraju Środkowoczeskiego.
Głównym celem spotkania było umocnienie więzów przyjaźni łączących regiony partnerskie oraz nawiązanie współpracy w dziedzinie sportu. W ostatniej chwili z turnieju wycofały się reprezentacje Czech i Niemiec, w związku z tym organizatorzy zmienili formułę imprezy na dwumecz pomiędzy reprezentacjami Burgundii i Opolszczyzny. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy rozegrali swoje mecze z zawodnikami starszymi od siebie. Dodatkowo przeciwnikiem chłopców była drużyna, która jest aktualnym Mistrzem Francji oraz która reprezentowała swój kraj w turnieju finałowym Szkolnych Mistrzostw Świata. Pomimo znacznej przewagi rywali, obie opolskie drużyny wykazały się wolą walki i charakterem.
Opolscy sportowcy zostali bardzo ciepło przyjęci przez stronę francuską. Oprócz zmagań sportowych, sportowcy mieli także okazję poznać francuską kulturę, obyczaje, a także odkrywać zakątki Burgundii. Organizatorzy planują już następną edycję turnieju.